wtorek, 1 marca 2016

Siemie lniane - właściwości i zastosowanie w maskach ziołowych


Siemie lniane ma wiele właściwości. Wywar z siemienia łagodzi dolegliwości żołądkowe, likwiduje problemy z zaparciami, reguluje poziom estrogenów w organizmie  a także ma ogromny wpływ na kondycję naszej cery czy włosów, a to dlatego, że posiada wiele kwasów tłuszczowych omega-3, witaminę E, substancję balastowe i śluzowe, cynk, potas, białko oraz fitoestrogeny. Wystarczy pić napar już z jednej łyżki siemienia by po około miesiącu zauważyć zmiany w swoim organizmie, wiele osób jednak ma problem z przyswajaniem tych nasionek, ponieważ po zalaniu wrzątkiem mają one konsystencję przypominającą kisiel.
Ja dziś pokażę Wam sposób na wykorzystanie tych drogocennych nasionek jako masek ziołowych.


Maski ziołowe  tworzy kompozycja rozdrobnionych ziół o właściwościach śluzorodnych i rozmiękczających. Zioła łączy się z wrzącą wodą tak aby uzyskać konsystencję papki, która nie będzie spływała z naszej twarzy. Ostudzoną do temperatury ciała maskę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 20 minut.  Maskę możemy również pozostawić pod kompresem - używając wapozonu lub pochylamy się nad miską wypełnioną wrzątkiem, tak by para swobodnie okalała całą naszą twarz, należy jednak zachować odpowiednią odległość ponieważ para również może poparzyć. Maski te są zalecane głównie dla cer tłustych, grubych i zanieczyszczonych, jednak po dobraniu odpowiednich składników sprawdzą się również dla pozostałych typów cer.
Głównym składnikiem tych masek jest właśnie siemię lniane - zaleca się  użycie tego już zmielonego,  jednak jeżeli macie moździerz i chwilę wolnego czasu wtedy polecam rozdrobnić nasiona samemu.

Receptury na maski:
Cera tłusta:
3 łyżeczki : siemię lniane
1 łyżeczka : kwiat lipy, kwiat lawendy, kwiat nagietka, rumianek, kwiat podbiału pospolitego

Cera mieszana i normalna: 
3 łyżeczki : siemię lniane
1 łyżeczka : prawoślaz, czarny bez, rumianek, kwiat lipy, kwiat nagietka

Cera sucha i wrażliwa:
3 łyżeczki : siemię lniane
1 łyżeczka : kwiat lawendy, czarny bez, kozieradka, liść podbiału, rumianek

Przygotowanie maski ziołowej nie zajmuje ani wiele czasu ani pieniędzy a chociaż wiecie, co nakładanie na twarz. Stosujecie takie maski? A może macie jakieś inne sprawdzone receptury? :)

3 komentarze:

  1. Muszę w końcu wypróbować siemię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa receptura, na pewno z niej skorzystam :)
    Pozdrawiam !

    czaswobiektywie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Siemie lubię wykorzystywać do płukanek na włosy :)

    OdpowiedzUsuń